V poslednom čísle francúzskeho periodika s názvom „Philosophie“ ma zaujal názor slovinského filozofa Slavoja Žižeka, podľa ktorého vznik a rozšírenie vírusu Covid-19 je predmetom kolektívnej zodpovednosti. Zároveň skritizoval spoločenskú averziu voči Číne, ktorá je podľa podstatnej väčšiny jediná zodpovedná za dnešný kritický stav. Toto povrchné odsudzovanie označil pojmom „rasistická paranoja“, ktorá sa prejavuje celospoločenskou obsesiou v súvislosti so šíriacim sa vírusom.
AKO SA SPRÁVA SPOLOČNOSŤ V PRÍPADE DNEŠNEJ EPIDEMIÁLNEJ KRíZY?
Podľa psychiatričky Elisabeth K.-ROSS, sa u väčšiny ľudí prejavuje táto symptómová schéma, ktorá pozostáva z 5 etáp:
1.popieranie- najprv hovoríme sami sebe, že to nie je možné a vraj ide len o výmysly a nič nám osobne nehrozí
2.hnev- za to všetko môžu tí pobláznení Čínania!!! (rasistický podtón)
3.prehodnocovanie-samozrejme vírus si vypýta istý počet obetí, ale musíme limitovať čo najväčší počet škôd
4.vzrastajúca depresia-netreba mať veľké ideály.jednoducho sme všetci odsúdení na veľké straty
5.akceptovanie situácie- prvým krokom k celkovej akceptácii je nízka miera dôvery medzi ľuďmi vo vzťahu k sebe samým ako aj ku Štátu
MÁ ŠÍRENIE EPIDÉMIE SÚVIS S AUTORITATÍVNYM REŽIMOM V ČÍNE? ( potlačená sloboda prejavu)
Do pozornosti treba uviesť tieto dva fakty:
1.Je môžné spojiť zodpovednosť za daný stav iba s jednoduchým skonštatovaním, že za vzrastajúcu vážnosť situácie môže len Čína a jej nedostatočná tolerancia slobody prejavu? Ak áno, tak potom je potrebné uvedomiť si aj fakt, že v západných demokratických systémoch sa sloboda prejavu nachádza v takej fáze, kedy je čoraz ťahšie oddeliť objektívnu pravdu od hoaxu.
2.Ako je možné, že Čínsky režim, ktorí tak vehementne kritizujeme, nám konieckoncov slúži ako vzor v prijímaní jednotlivých ochranných opatrení? Realita je taká, že bohužial mechanizmy západného trhového kapitalizmu nestačia na elimináciu chaosu a narastajúceho hladomoru. Je teda dosť iróniou, že jediná možnosť ako čo najlepšie vyjsť z danej situácie je,že preberáme praktiky krajiny komunistickéhi režimu, ktorý bol v 20. storočí ešte horší v porovnaní s dnešným kapitalizmom. Zoberme si príklad: Brit stretne nejakú osobu v Singapure, potom sa vráti do svojej krajiny a následne odíde na lyžovačku do Francúzskych Álp. Počas týchto presunov môže nakaziť x osôb.Teda to čo bude terčom kritiky sú paradoxne práve hodnoty, na ktorých stojí kapitalistický systém: napr mondializácia či voľný pohyb.
JE LEN MÁLO ĽUDÍ, KTORÍ SA ZAUJíMAJÚ O SKUTOČNÚ PRÍČINU VZNIKU TEJTO EPIDÉMIE!!!
Takisto ako u SRAS, aj u súčasnej epidémie treba hľadať jej pôvod v tzv. „wet markets“ (vlhké trhy). Ide o trhy na voľnom priestranstve, kde sa predávajú živé zvieratá (napr. hady,sliepky,potkany,Škrečky, korytnačky…), a ktoré sú následne zabíjané na požiadanie kupujúcich. Koronavírus sa začal pôvodne prenášať na týchto trhoch, spočiatku len z jedného zvieracieho hostiteľa na druhého, až nakoniec zmutoval do podoby, kedy bol schopný napadnúť aj prvé ľudské osoby.
Avšak treba si uvedomiť, že tieto typy trhov sa praktikujú v krajinách po celom svete, a nejde čisto len o praktiky medzi ázijskými krajinami. Rovnako na čínskom trhu nakupovali aj západné krajiny a týmto spôsobom prenášali vírus na európsky kontinent.
Jediným riešením, ako zamedziť vzniku podobných ochorení do budúcna je DEFINITÍVNE ZAKÁZAŤ TRHY S DIVOKOU ZVEROU!!!
Navyše, ide o brutálne praktiky voči zvieratám, ktoré preživajú na týchto wet trhoch doslova peklo. Najprv si prejdu niekoľkohodinovým psychickým utrpením, aby následne boli beštiálne pozabíjané. Tieto praktiky sa dejú v takmer každej krajine či už na farmách, v laboratóriách, ale aj v zábavnom priemysle.
A práve v tejto súčasnej situácii, kedy si ľudia prechádzajú podobným peklom , je čas, aby prehodnotili svoje správanie a praktiky voči rôznym druhom zvierat.
Voči zákazu týchto praktík budu samozrejme protestovať práve tí, ktorí z podobného obchodovania profitujú, ale je len na ľuďoch, či si uvedomia aký dopad majú podobné jatky nielen na zvieratá ale aj na ľudstvo samé.
Martin Williams, špecialista na životné prostredie pôsobiaci v čnskom Hong Kongu potvrdil, že pokiaľ ľudstvo bude pokračovať v podobných praktikách, existuje veľké riziko, že sa objavia podobné svetove ochorenia akému čelíme dnes. Permanentný zákaz tohto druhu obchodovania by zároveň predstavoval výrazný pokrok smerom k ochrane zvierat a životnému prostrediu,a takisto by sa eliminovala pravdepodobnosť rozšírenia choroby „made in China“ do celého sveta.
Ako raz povedal Martin Luther King pred vyše polstoročím: “ Možno sme priplávali na rôznych plavidlách, no dnes sa všetci spoločne nachádzame na rovnakej lodi.“
A teda, namiesto obviňovania obyvateľov ázijského kontinentu by sme mali všetci sledovať rovnaký cieľ a neobviňovať sa navzájom, kto je zodpovedný za danú situáciu.
https://www.youtube.com/watch?v=WGbYHJcMbz8 ...
Nejaké je to celé záhadné. Akoby to bolo ...
Pravda nakoniec vypláva na povrch. Výskum corona... ...
Veľmi pekne napísaný blog. Dosť nezvyčajné ...
https://www.facebook.com/pavel.kamas.39/vide… ...
Celá debata | RSS tejto debaty